Úvěry, pojištění & COVID

Konečně vše dostává nějaký spád a v této divné době jsme se všichni něčemu museli přizpůsobit, nebo poddat. Sic se mi to nezamlouvá, ale aspoň se sem tam vyrojí i to pozitivum.

Myslím si o této době své a bohužel, ať si to chceme přiznat či nikoli, tak by debata byla rozmanitá ale i rozporuplná. Vadí mi především ta kontrola ze všech stran.

Mám však i dobrou zprávu a z té mám velkou radost. Mnozí mají mnou zprostředkované pojištění a tak, jak je pro mě podstatná kvalita, tak můžu nyní s klidným svědomím spát. Jde o Kooperativu.

Kooperativa jako jediná na trhu, tedy ať jsem fér, tak ještě Generali Česká poj. (ti, co mě znají, vědí, že bych za tyto poj. nedala ruku do ohně) plní v případě pojistného události COVID 19.

Samozřejmě záleží na délce trvání onemocnění. Svým klientům, pokud s tím souhlasí, v případě onemocnění i úrazu pracovní neschopnosti ve smlouvě nastavuji plnění pracovní neschopnosti od 14 dne. Vím, že může být k délce námitka, že plnění od 14 dne je dražší.

Ano, ale jak velká je pravděpodobnost, že budete na nemocenské dýl jak 28 dní, či 42? Minimální a v důsledku je na klientovi aby si zvolil, zda chce mít krytí již od malých rizik, nebo od těch hodně vážných. Tak aby toto riziko, které si klient platí, dávalo smysl.

Klientům Kooperativy, v případě Covid 19 by bylo plněno při samotném onemocnění tímto virem, ale taky v souvislosti s nařízenou karanténou (bez onemocnění).

Nutno podotknout, že je třeba splnit délku onemocnění. Což v případě karantény je potřeba, aby přímo navazovala nemocenská.

U nemoci je to v tom lepším případě od 15 dne a více (podle toho jak je ve smlouvě nastaveno). Úraz má pojistné plnění již od prvního dne zpětně a splnění podmínky karenční doby 14 dnů.

Kooperativa však plní i v případě ošetřovného dítěte. Tedy pokud máte ve smlouvě toto riziko sjednáno a to jak v případě nemocného dítěte virem Covid 19, ale taky zdravého, u kterého byla nařízena jen karanténa.

V rámci virové pandemie se ulehčilo i úvěrům. Mnozí z vás toho i využili. Každopádně doporučuji si dobře zjistit podmínky odkladu splátek.

Věnujte jim dostatečnou pozornost. Dobře zvažte možnost 3 či 6 měsíčních odkladů. Každá varianta má jiný průběh.

V bance, ve které jsme s klienty odklad realizovali, šlo o tu 3 měsíční variantu, kdy naběhne splátka až po určených třech měsících. Odložené jsou i úroky, které se musí doplatit do tři měsíců od splatnosti poslední anuitní splátky úvěru zahrnující jistinu. To znamená, až na konci daného úvěru.

Myslím si, že jde pro klienty o zásadní ulehčení. Dejte si však pozor a pořádně si zjistěte, zda váš bankovní poskytovatel nebude uvádět odklad splátek do registru.

Nezapomeňte si i sami v sobě srovnat, zda jde o nutnost a odklad je nezbytný pro vaše přežití této nejisté doby. Jde o to, že pokud by se váš odklad odhalil jako neoprávněný, měli byste o malér postaráno.

Jednalo by se bohužel o trestný čin a to nejen nyní, ale i v budoucnu. Ten by byl klasifikovaný jako úvěrový podvod.

Mnozí z vás stihli požádat o vrácení daně za děti za loňský rok a v podstatě se na účtech zobrazují veškeré příjmy. Nejen, že k ním mají přístup banky ale i stát, jako takový.

Také mnozí z vás zobrazujete na svých sociálních účtech fotky všeho možného a to především, co jste si pořídili a jak si užíváte. Ne že by to bylo něco špatného, když to dotyčnému vyhovuje. Tyto účty jsou jako první na řadě, které banky, vaši poskytovatelé navštěvují.

Buďte obezřetní a dávejte na sebe pozor. Kdybyste potřebovali cokoli konzultovat, jsem na známých kontaktech >>>

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře