Refinancování, podpisem to pro vás nekončí

Vrátila jsem se z dovolené a v pondělí mě čekal katastrální úřad. Už je to tady. S klientkou jsme v lednu 2017 refinancovaly hypoteční úvěr, u kterého se bude čerpat koncem tohoto října. Přichází ta nepříjemná část, kdy se má vyřídit a dodat spoustu potvrzení, s kterými si většinou nikdo neví rady. Takže ta otravná část.

Klientka úvěr splácí už deset let a do teď nerefinancovala. Dovedete si představit, jakou má sazbu. Takže si uleví o fakt hodně. Navíc jsme využily i toho, že neúčelovou části zaplatí spotřebitelský úvěr spojený s bydlením.  Myslím si, že platit o 6 500 Kč měsíčně je značná úspora. Teda aspoň pro mě jo a za rok je to 78 000 Kč a po dobu fixu 481 000 Kč!

Vím, že je to pro mnohé nepříjemný proces a snažím se vše zařídit tak, ať nemusí klient nikam chodit. Jistě, ne vždy to jde. Závisí to, jak moc je případ specifický.

Ne vždy to jde ale jsem na blízku

S klientem jsem před dvěmi léty refinancovala dost vysoký překlenovací úvěr ze stavebního spoření (překlenovací je moc drahý). Má nezletilou dcerku, bylo zapotřebí pro podpis smlouvy úvěru a zástavy zvolit opatrovníka. Tou soud ustanovil jeho sestru. Proč to píšu? 

Protože, toto musel vyřídit klient sám a bylo neskutečné, jak vám může byrokracie zkomplikovat život. Žádost k refinancování jsme podali 25.3.2015 s vidinou dostatečné časové rezervy. Ani ve snu, by nás nenapadlo, že si soud dá tak načas. Teprve 8.10.2015 soud uznal navrhovanou k zastoupení za nezletilou dcerku. Tím se nám zužoval datum k čerpání a banka už klienta uháněla. Naštěstí to nebyla jeho vina a nebyla využita pokuta za nedodržení termínu.

Co čert nechtěl, při podpisu smlouvy došlo k zjištění mylně napsaného příjmení zvoleného opatrovníka a opět byl problém na světě. Vše jsem vyřídila za něj ale žádost vznesená k soudu, nebyla v mé pravomoci. Každopádně úspora byla obrovská a nakonec jsme si oddechli všichni.

Vrátím se ke klientce, kterou čeká čerpání tento říjen. Ta má specifickou podmínku ve formě doložení finanční bez dlužnosti. Při podání žádosti pro refinancování hypotečního úvěru, v tomtéž roce ukončila podnikání a tak tato bez dlužnost musí být bance dodána ne starší než dvou měsíců před čerpáním.

Refifinancování, podpisem nekončí

Pokud si nechcete komplikovat život, tak zvolte možnost zjednodušeného refinancování. To je, že dodržíte vše tak, jak bylo při prvotní žádosti o hypoteční úvěr. Stejná zástava i žadatelé. Pokud byste chtěli jedno z toho změnit, pak se nebude jednat o zjednodušené refinancování a bude se muset vše dokládat tak, jako na začátku.

Po podpisu refinancované smlouvy jsou podmínky k čerpání, které jsem schopna za klienty vyřídit bez toho, aby se museli stresovat a to včetně procesu, které k tomuto podpisu vedou. Většinou se jedná o podmínky, které jsou vesměs stejné a občas se vyskytnou ty specifické. 

Banka bude po vás nejčastěji chtít:

  • Vyčíslení dluhů
   o toto písemně zažádáte banku, ve které máte nyní úvěr a potřebujete jej refinancovat. Jakmile banka vaši žádost obdrží, dopočítá zbývající dluh a taky oznámí datum předčasného splacení.
  • Katastr
   zde se podá zástavní smlouva, která musí být v jedné kopii s ověřeným podpisem. Podáte i návrh na vklad, nebo návrh na zápis. Kterou formu zvolíte, záleží na tom, jak rychle potřebujete mít zápis provedený. Jeden návrh vám potvrzený katastrem vrátí zpět a ten musíte doručit do banky k procesu čerpání. Katastrální proces musíte provést k místu příslušné nemovitosti. Správní poplatek činí 1000 Kč.
  • Vinkulace zástavy
   banka vám vystaví formulář, který necháte potvrdit pojišťovnou. Tam, co si sjednáte pojištění nemovitosti sloužící jako zástava pro banku. Tento pojišťovnou potvrzený formulář předáte opět bance, u které úvěr refinancujete.
  • Příkaz k čerpání
   ten podáte v bance, u které refinancujete. Buď si tento formulář vypíšete vlastnoručně, anebo vám ho v bance vytisknou s tím, že už znáte datum čerpaní. Najdete ho ve vyčísleném dluhu, který obdržíte z původní banky. Tedy pokud jste si o něj zažádali.
  • Po tomto úkonu (čerpání k stanovenému datu) se původní bance uhradí dluh a budete muset zažádat o – výmaz původního zástavního práva. Tento úkon vás bude stát opět 1000 Kč.
 • A jdeme do finále, až dojde k výmazu původního zástavního práva, tak budete muset dodat do banky, ve které jste podepsali smlouvu o refinancování  – nový list vlastnictví (LV) a snímek katastrální mapy. To aby nová banka měla jistotu, že je vyznačeno zástavní právo na prvním místě. Banka si tyto listiny může obstarat i sama ale bude vás to stát víc.Toto kolečko bude banka požadovat vždy. Jestli se vám to zdá příliš náročné a nechcete se tím vůbec zdržovat, tak mi o vašem případu napište do >>>> emailu

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře