Úroková sazba není záruka koupě

Nedávno jsem avizovala v emailech i na FB stránkách www.facebook.com/Rodinavcajku/ možnost zajištění nízké úrokové sazby. Někteří, této možnosti využily a nad kalkulací jsem vážně zírala, jak moc se zvedly úrokové sazby.

Při tomto zjištění, šlo tedy o nabídky pro klienty, kteří nemají vlastní zdroje a disponují pouze s nízkou části, nebo vůbec žádnou. Vlastní zdroje mohou být ve formě finančních prostředků, pozemku nebo jiné zástavy. Zbývající část na, kterou si klient potřebuje půjčit, se procentuálně uvádí v termínu LTV. Čím menší procento LTV, tím výhodnější úrokovou sazbu klient může očekávat.

Už to nebude tak jednoduché

Jak jsem se již před časem zmínila, že se od 1.12.2016 měnila legislativa ohledně úvěrů a to nejen na bydlení ale i ty spotřební. Tato změna velmi ovlivnila právě výši LTV. Stoprocentní hypotéky se dle ČNB už nedoporučuje bankám poskytovat. Proto není možno úvěr za těchto podmínek sjednat.

Co s toho vyplývá, že aby klient mohl vůbec o úvěr na bydlení zažádat, musí mít vlastní zdroje a čím vyšší, tím lépe pro jeho dlouhodobý závazek.

Právě s jedním z potenciálních klientů jsem měla schůzku, z které vyplynula kalkulace s garancí ještě výhodné sazby, na kterou byli žadatelé zvyklí z podzimu 2016, kde hranice byla velice nízko. Paradoxní na tom je, že by mu vyšla nádherná sazba i s fixací na deset let, protože disponuje s dostatečnou výši vlastních prostředků.

Mít, či nemít

Měl však v pondělí domluvenou schůzku o složení zálohy a podpisu předběžné smlouvy pro smlouvu budoucí. K tomuto nedošlo, neboť byt už byl údajně prodán jinému zájemci. Jak to pojmout? Máte možnost mít skvělou sazbu ale ta je vám v tuto chvíli k ničemu. Na garanci je čas pouze třicet dnů a ten je téměř z poloviny vyčerpán.

Byt v OS se nacházel na velmi příjemném místě i se zajímavou občanskou vybaveností a potencionální majitel byl samozřejmě natěšen. Doporučení bylo prodávajícího řádně ověřit, neboť v případě dluhů či exekucí by tato pohledávka šla na vrub nového majitele.

Zlobí vás podobné problémy, na těchto stránkách katkakowolowska.cz mě najdete a pomůžu vaše potíže odstranit, třeba u dobré kávy

No, co na závěr? Důvěřuj, ale prověřuj

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře