Laxnost realitních kanceláří ke svým klientům

Ráda bych informovala všechny, co může nastat v případě rozhodnutí pustit se do realizace koupě pozemku či bydlení. Ať už s realizací úvěru bez podpory, nebo pomocí a dostatečných informací. A to především prostřednictvím realitních kanceláři.

Momentálně řeším s klientkou koupi družstevního bytu

Přiznám se, že už mi dochází síly či energie a to i v úžasu nad tím, jak laxní jsou realitní kanceláře ke svým klientům. Proto mám potřebu se o toto podělit. Předesílám, že realitní kanceláře jsou honorované za zprostředkování téměř 7 násobně a to oproti mnou zprostředkování hypotečního úvěru.

Pokud budete zamýšlet realizaci koupi nemovitosti, tak si dávejte velice pozor na to, co podepisujete !
Má klientka byla velice důvěřivá a bez větší zřetelnosti, podepsala cosi, co se tvářilo jako žádost o hypoteční úvěr. Zprostředkovatel bez dlouhého vypisování a podpisu sebe sama, odešel i s těmito dokumenty. S úspěchem se nám vše podařilo vyřešit a zabránit nekalostem.

Směnka!

Po této zkušenosti si klientka našla jiný byt a pro jistotu zvolila realitní kancelář. Ovšem nejsem si jistá, zda v tomto případě jde o jistotu. Z pochopitelných obav mě klientka poprosila, abych ji při jednání v realitní kanceláři doprovázela. Byla jsem naprosto zděšená ze vzezření pana makléře. Vypadal jako by sesedl z motorky a po kratičkém rozhovoru měla klientka před sebou směnku na DEVADESÁT tisíc. To bylo zdůvodněno tím, že klientka má na hotovosti pouze deset tisíc!

Při mém namítání zda je to pro jejich kancelář, co se týče rezervačního poplatku běžná praxe, mi bylo naznačeno, že je to takto v pořádku. Předesílám, že předmět koupě je družstevní byt za nabízenou cenu 990 000,- Kč.

Realitka - rezervační poplatek obrázek 2

Běžná praxe a lidskost se při rezervačním poplatku pohybuje kolem 10 – 30 000,- Kč. Ano, bohužel i přes mé námitky klientka směnku v této výši podepsala. Bohužel tento zprostředkovatel RK mou klientku následující den opět přesvědčoval, aby si hypotéku sjednala přes ně. Myslím, že je jasné z jakých je to důvodu.

Nicméně, jaká je běžná praxe dostat z realitky nějaké doklady, je dost těžký oříšek a komunikace velmi vázne. Neboť se uměle natahuje datum, kdybyste náhodou nestihli včas zrealizovat Hypoteční úvěr do stavu čerpání, tudíž proplacení k účtům všech zúčastněných.

Co z toho vyplývá, že by si RK nárokovala podepsanou směnku a zbylou hotovost zaslanou na jejich účet. Týká se to nezákonného účtování provizí či smluvních pokut, nebo propadnutí rezervačního poplatku. Což rezervační poplatek realitní kanceláři může být započten pouze ve chvíli, kdy dojde k uzavření kupní smlouvy, a kdy je započtení poplatku v rezervační smlouvě jasně stanoveno!

Co se týče rezervačního poplatku mé klientce bylo řečeno, že směnka ji bude vydána při podpisu smlouvy o převodu družstevního podílu. Což by bylo v pořádku, kdyby se tomu tak stalo. Toto také RK deklaruje v dohodě o zprostředkování převodu družstevního podílu. Když klientce směnka vydána nebyla a ani hotovostní rezervační poplatek, tak jí bylo opět řečeno, že k tomu dojde až bude mít prodávající na účtě připsánou hotovost za tuto transakci.

Realitka - rezervační poplatek obrázek 3
Smlouva, nebo smlouva o smlouvě budoucí?

V případě rezervační listiny si dávejte pozor na to, co je v ní obsaženo, abyste neměli problémy při provedení smluv. Tím mám na mysli smlouvu o smlouvě budoucí, jelikož banka v tomto případě bude chtít notářskou úschovu!

Pokud nejsou na listině o rezervačním poplatku zaškrtnutá políčka, jako tomu je v případě mé klientky,

Realitka - rezervační poplatek obrázek 1


tak Vám realitka úschovu nezrealizuje a sami vidíte, že nejsou povinní ani zastřešení smluv. Proto si tuto úschovu budete muset zrealizovat sami,
nebo bude banka požadovat přímo smlouvu!

Revitalizační poplatek

Víte o tom, že když si kupujete byt družstevní a byly na tomto domě realizované revitalizace ( rekonstrukce či výměny oken, přívodních rozvodů, elektro instalací, zateplení domu a jiné ), bytové družstvo bude požadovat úhradu ve formě revitalizačních poplatků a to při převedení družstevního podílu za podmínek, že budete převádět tento družstevní byt do osobního vlastnictví. Banka Vám však umožňuje tento revitalizační poplatek uhradit z Hypotečního úvěru.

Co ovšem mnozí nevědí, že budete muset uhradit bytovému družstvu i poplatek, za převedení družstevního podílu. V případě mé klientky se jedná o částku osmi tisíc a to není zanedbatelná částka!

Tento poplatek je také realizovatelný z hypotečního úvěru, ovšem pokud o tom víte, neboť toto neznají ani mnohé realitní kanceláře a pokud toto nemáte uvedeno v kupní smlouvě, budete muset poplatek zaplatit v hotovosti na příslušném bytovém družstvu!

V našem případě jsem tomu zabránila a má klientka bude mít navíc hotovost na dvě splátky, které by jinak vydala na tento poplatek. Mohla bych tady psát dlouho o tom jak těžká je komunikace s realitní kanceláří a čemu se vyvarovat.

Především před podpisem rezervační smlouvy byste rozhodně měli vidět:

P1090849P1090869

Aktuální vyčíslení dluhu, tj. revitalizační poplatek, což především svědčí o tom, že Vámi vyhlédnuty družstevní byt půjde převést do Osobního vlastnictví.
Aktuální bez dlužnost k bytu, nemovitosti či pozemku, ať nemusíte platit dluh někoho jiného.
List vlastnictví, zda na nemovitosti či bytu, není věcné břemeno.
Budete také potřebovat nájemní smlouvu prodávajícího a spoustu jiného.

Je toho tolik, až se divím, že si lidi nenechají poradit a jdou do toho sami. Nedělejte stejnou chybu a sjednejte si nezávaznou konzultaci.

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře