Jaké mě čekalo překvapení, když jsem otevřela dveře? Přišla maminka bývalého přítele, že potřebuje pomoct.
Skláním před ní a moc jí obdivuji, že je i přes svůj vysoký věk velice šikovná a soběstačná. Byla jsem vylekaná, přišla se zlomenou rukou. To je v podstatě to, oč v tomto příběhu běží.
Samozřejmě jsem se začala vyptávat, co se stalo. Začala mi vyprávět, že byla s kamarádkou týden na Slovenku. Že si náramně užívaly a počasí jim přálo až do doby, kdy uklouzla při vstupu do bazénu.
Maminka spadla, tak škaredě, že ji okamžitě převezli do nemocnice a z rentgenu bylo více než jisté, že je ruka zlomená. Jak jsem již psala, příjemné chvíle trávila bohužel na Slovensku.
Lékaře záchranné služby zajímala především kartička pojištěnce. Ta samozřejmě byla na pokoji, na který se maminka vrátila už se sádrou. Taky, kdo by si jí bral sebou na bazén, když si jde užívat. Nadále se bavíme o Evropské Unii, a jak je všem známo, tak tam si lékařské ošetření, každý turista hradí za své.
Představte si, že tato 74 létá paní, si sjednala cestovní pojištění! Je fakt skvělá. Na tohle nemyslí lidé mnohem mladšího věku a podceňují tím následky, které v případě přechodu pomyslné hraniční čáry hrozí.
Když si uvědomíte lékařské ošetření, rentgen, převoz a ať už pozemní i letecký. Tyto náklady se mohou vyšplhat do astronomických částek, a když si jedeme užívat, tak chceme utrácet za kabelky, dobrá vina a jiné radosti, které k těmto zážitkům patři a ne za náklady zdravotní péče.
V tomto případě je to zdravotní péče, ale může se stát, že půjde i o odpovědnost za způsobenou škodu. Tam už se počítají výdaje, které bude chtít uhradit zdravotní pojišťovna zpětně, neboť ji musela proplatit lékařskému zařízení, které ošetřovalo poškozeného, kterému jste způsobil škodu na zdraví. Odpovědnost zahrnuje i ztrátu příjmu, tedy ušlý zisk, poškozený majetek a především stižené společenské uplatnění.
Mnohdy si lidé neuvědomují, že velice často jezdí na jednodenní výlety anebo jen tak, na nákupy do Polska, Německa, Rakouska a do již zmíněného Slovenska. V tomto případě se dá situace řešit celoročním pojištěním, o kterém píši v článku „cestovním pojištěni“.
Maminka, chtěla hlavně pomoct s tím, že v podstatě nevěděla, co její sjednané pojištění obsahuje, a na co má nárok. Ona sama si na pojišťovnu zajela, aby pojistnou událost oznámila a očekávala od zaměstnanců za přepážkou, že ji s tím pomůžou.
Ani nevěděla, jestli má onu smlouvu u sebe a abych zjistila, co si sjednala, tak jsem žhavila telefonní zařízení. Paní na druhé straně, ta co maminku obsloužila, mi vysvětlila, že dle smlouvy má nárok na úhradu zdravotní péče, kterou ji poskytli lékaři a taky na odškodné v případě trvalých následku. Na trvalé následky se vztahuje čekací doba, to jestli se tento stav po dobu jednoho roku od události nezmění.
Paní mi však zapomněla říct, že má maminka dle sjednané smlouvy nárok i na dávku nezbytného léčeni úrazem, na částku 20 tisíc. To jsem zjistila ještě v tentýž den, protože maminka ztracenou smlouvu nakonec našla a tam je to černé na bílém.
Sádra by se měla sundat při prohlídce u lékaře k 3. 8. 2016, a proběhne i následná péče. No uvidíme, jak kvalitní pojišťovnu maminka zvolila a jak se pojišťovna postaví k pojistnému plnění. Tohle je velká podstata, proč si pojištěni platíme.