Přežil to a má dvě data narození

Přesně včera to byly tři roky. Ano, můj klient má dvě data narození. 11. 3. 2014 jel v Karviné Albrechticích a v zatáčce se na něj vyřítil ve 120 kilometrové rychlosti nezkušený řidič, který neměl dodělaný řidičák.

Když mi klient svůj příběh vykládal, běhal mi mráz po zádech. Paradoxní na tom je, že on je profík z povolání a má dlouholeté zkušenosti. Jak jinak než bez nehod.

Ještě nic netušil

Před osudnou zatáčkou jel viník 150 kilometrovou rychlostí a kéž by to zpomalil mnohem víc než jen na oněch 120. Byl nezkušený a v krvi měl 0,57 promile. Netušil, jak se auto chová při střetu. Všichni, co znáte tu hnusnou zatáčku před kolejemi, tušíte a je jedno z jakého směru. Ze směru z Havířova je cesta standardně pokryta mastným popraškem.

Dovedete si živě představit, co to s auty dělá. Osudná srážka, která byla bohužel v těchto místech nevyhnutelná, byla čelně. Klient to strhl doprava, do škarpy. Naštěstí je profík, protože by nejspíš tento den dopadl úplně jinak.

Jak to bývá, najednou hnusné ticho a pak začala mela. Vyšetřování a rychlý převoz do nemocnice. Klient měl rozseklou hlavu, o hloupé stínítko svého oblíbeného Citroenu a také čelo od skla. To vše způsobilo i otřes mozku. Na levém zápěstí měl velkou hrču a lékaři mu ho dali do ortézy. Pohmožděné obratle a bok od pasu až ke kotníku celý fialový.

Znovu se narodil a jeho máma se o něj bála

Na tento den nezapomene a velice si uvědomuje jak obrovské měl štěstí, že se znovu narodil. V podstatě mě k němu přivedla jeho maminka. Má dlouholetá klientka a byla to ona, když mě po roce od nehody žádala o schůzku s jejím synem. Dovedu si živě představit, jak právě tuto ženu osudný den zasáhl. Mě umřel manžel a vím, co to s člověkem udělá. Přít však o dítě, to nechce žádná matka.

Když jsem se s ním setkala a seznámil mě se svým příběhem, tak jsem záhy pochopila, že pojištění rizik selhalo. Ne proto že by jej neměl, ale proto, že podepsal něco, o čem neměl ani potuchy. V této smlouvě byly pouze nejlevnější rizika. Smrt úrazem, pobyt v nemocnici 500 Kč, trvalé následky a denní odškodné na 200 Kč.

Za málo peněz, hodně muziky

Bohužel trend pojištění za pár korun, ve kterém nic není, se stále v domácnostech nachází. Češi si zkrátka myslí, že za málo peněz dostanou hodně muziky. Tento klient byl na nemocenské 20 dnů a z toho 3 dny v nemocnici.

Jak jinak, pracovní neschopnost tam nebyla. Vážné onemocnění, invalidita a smrt z jakýchkoli příčin už vůbec ne. Jsou to nejdůležitější, ale taky nejdražší rizika, které by neměly chybět na žádné smlouvě. Tedy aby to, za co platíte, dávalo smysl. V případě absence těchto rizik a dlouhodobé pracovní neschopnosti může být fatální nejen pro rodiny s dětmi.

Klient za svůj osudný den dostal pojistné plnění ve výši 5 460 Kč a po roce 1 000 Kč za trvalé následky. Zůstala mu jizva na čele a špatné vzpomínky.

Proberte to s někým, komu věříte

Proto ho jeho zlost dostala ke mně. Vždycky říkám, že jsou to oni, co bezhlavě podepisují papír. Ten, o kterém nemají ponětí, co v sobě ukrývá. Časovaná bomba, nevím. Na to si musí odpovědět každý sám. Každý má odpovědnost sám za sebe ale taky i za své děti.

Nakonec si klient zvolil pojišťovnu vyhovující profesionálním řidičům, ale i těm, kteří jsou na cestách stejně tak často jako oni. Dá se pojistit riziko při dopravní nehodě a to buď dvojnásobné plnění, nebo si navolit částky dle svého gusta. Nemyslím tím jen u nějakého rizika, ale i u pracovní neschopnosti, invalidity, vážných onemocnění a i těch dalších. Není tím myšleno jen jako řidič, také spolujezdec, chodec a cyklista.

Věřím, že vám se nic takového nestane a dávejte na cestách pozor na blbce. Pokud to ve vás přeci jen hloubá, tak to proberte s někým, komu věříte. Nebo mi napište jak to máte, ať víte, do čeho jdete.

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře