Firma versus zaměstnanec & benefity

Pokaždé, když se setkám se zaměstnavateli, tak dojde k rozpakům a strachu z předsudku. Jde o nepochopení a špatné nastavení myšlení zaměstnanců. Všichni závidíme Němcům, Rakušákům, jak si v důchodě cestují a užívají života. Ano, oni můžou.

Nebáli se, protože situaci pochopili a investovali do svého svobodného života v budoucnu. Oni mají úspory zafixované jinak. Vnímají je jako svobodu, ne jako nutné zlo.

Češi jsou v tomto velmi konzervativní, a co nedrží v ruce, raději o tom nechtějí ani mluvit. Je to v myšlení a bylo by dobré situaci objasnit a změnit rozpoložení v naši mysli.

Zkrátka, rezervy jsou ku prospěchu věci, ať už je nazveme jakkoli

Jde o naši, třeba jistotu v důchodě ale i vůli zaměstnavatele. Což mu umožňuje legislativa, která nám pomůže dosáhnout úsporu navíc. Často slýchávám jaký je zaměstnavatel hajzl, a kde všude chce zaměstnance oškubat, ale jsou i tací, kteří jim chtějí přidat.

?????????????

Druhá stránka věci je, že zaměstnanci se raději oškubat nechají, protože se bojí a z nevědomosti vše předem odmítají. Chtějí mít jistotu a raději mají hotovost než by přemýšleli nad budoucnosti.

Ano, dnes se uskromním a v důchodě budu mít peníze na větší komfort, protože důchod bude minimální. Proč myslíte, že již zmíněné země si mohou vyhodit s kopýtka i v tak vyšším věku. Protože berou jako naprosto samozřejmé si odložit a ještě navíc dostat. Jistě nepopírám, že jejich legislativa je odlišná, než ta naše.

V naší zemi mohou zaměstnanci dostat příspěvek od zaměstnavatele do konce letošního roku ve výši až 2 500 Kč za měsíc. A v příštím roce, tedy 2017 to bude až 4 166,60 Kč.

Myslím si, že pokud to někomu pálí, tak si musí uvědomit, že toto není v žádném případě zanedbatelná částka. Pokud jde o mladého člověka, který má řádný kus života před sebou, má slušnou možnost prožít stáří v příjemném komfortu.

Stále se lidé vyjadřují, že se nedožijí a já nevím jaké ještě nesmysly, ale uvědomme si, že se dlouhověkost prodlužuje. Takže ta horší vyhlídka je, když se dožijí a nebudou mít ani na ten standard.

Jak to tedy je s těmi obávanými firemními benefity?

V podstatě jsou různé formy, ale lepší budou ty, které mají možnost zhodnocení a to aspoň natolik, aby přinejmenším pokryly tolik omílanou inflaci.

Firemní benefity mohou být zaměstnancům vyplaceny v různých podobách. Jsou to velmi rozšířené stravenky, na kterých se podílí jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec.

Mnoho z vás využívá příspěvek od zaměstnavatele a to na důchodové připojištění. V praxi se setkávám s tím, že některé firmy požadují, aby zaměstnanec přispíval ve stejné výši jako zaměstnavatel a zaujalo mě, že to lidem nečiní problém. Mnoho z vás však neví, že na výši, kterou přispívá zaměstnavatel, se nevztahuje státní příspěvek.

img_0212

Nedá mi nezmínit se, jak je nesmírně důležité si uvědomit, že důchodová politika už není nakloněna naším směrem a je velice potřebné, aby si naše děti na svůj budoucí důchod odkládali již nyní. Oni totiž mají poměrně dlouhou časovou míru k tomu, aby mohli v důchodě žít důstojným životem.

Bohužel ten náš úsek je podstatně kratší, a aby byli v důchodě slibnější vyhlídky, měli bychom odkládat částku, na kterou nám mnohdy nedosahují naše příjmy.

Další z forem benefitů mohou být různé poukázky, které zaměstnavatelé směrují ku prospěchu zdraví.  Ať už k nákupu v lékárnách, sportovního vyžití, rehabilitace a jiným výhodám.

Jedna z těch účinnějších forem benefitů, která tvoří finanční rezervy, může být investiční pojištění. Ovšem jen za těch podmínek, že bude zvolena rizikovější forma investování a taky především bez pojištění životních rizik.

Tato rizika jsou natolik nákladná, že vaše finance dost výrazně poníží. Pokud by se vám lépe hodilo mít pojištěné životní rizika, tak ty jsou možné i v rámci firemních benefitů, ale doporučuji mít pouze jako smlouvu na životní rizika bez investičních složek.

Lidé se těmto výhodám brání z neznalosti a nepřemýšlejí nad budoucnosti, ale ani nad tím, že pokud si v rámci investičního, životního a důchodového pojištění odvedou peníze do těchto produktů v rámci firemních benefitů, získají na tom mnohem více.

V letošním roce si fyzická osoba může ponížit svůj základ pro odpočet daně o 12 000 Kč a od roku 2017 to bude až 24 000 Kč.

To samé se týká právnických osob. V letošním roce je to až 30 000 Kč a od nového roku 2017 si mohou ulehčit až o 50 000 Kč.

Co to tedy znamená?

Každý kdo je zaměstnám, má povinnost platit ze svých pracně vydělaných peněz daně. Ty se skládají ze sociálního pojištění ve výši 6,5 %, zdravotního pojištění 4,5 % a samotné daně, které činí 15 %. Samotná 15 % daň se vypočítává ze super hrubé mzdy.

Super hrubá mzda se skládá z vašeho hrubého výdělku bez odvodu a započtených odpočitatelných úlev. Navíc se připočte daň, kterou za vás odvádí zaměstnavatel. Tato daň je opět náklad na sociální pojištění za zaměstnance ve výši 25 % a také zdravotní pojištění ve výši 9 %.

Po tomto celkovém součtu a výši nákladu, jak vašich, tak především těch ze strany zaměstnavatele se odečítá tak říkajíc daň ze mzdy. Tento celý proces se dá legislativně obejít oněmi firemními benefity.

To znamená, že to, co vám zaměstnavatel vloží na účet formou benefitů (investiční, životní a důchodové pojištění), tak z tohoto nebudete muset odvádět vytčené odpočty a to jak ty vaše, tak ty, které za vás odvádí zaměstnavatel.

Už tím, že vám zaměstnavatel vloží určitou část ne do výplaty, ale legislativou povoleného produktu, si ponížíte super hrubou mzdu. To není vše, jde i o sociální a zdravotní pojištění, které byste jinak museli z této části odvést státu. Což nezapomínejme, že je v tomto případě 11 %. Podtrženo, sečteno, s 15 % daní jde o celých 26 %, které tímto procesem ušetříte. Nejen to, zaměstnavatel vám přidá peníze, které by vám jinak nedal.

Samozřejmě na tom ušetří i zaměstnavatel. Za to, že vás zaměstnává a to je v jeho případě oněch 34 %. Jak jsme si již vysvětlily, tento náklad se musí připočíst k vaší mzdě, aby mohla vzniknout super hrubá mzda.

V případě 1 000 Kč byste do výplaty dostaly pouze 689 Kč. Chápu, někdo namítne, že to není tak strašné. Podotknu jen to, že se to děje každý měsíc, rok a ty další následující. Není škoda si k tomuto připočíst zhodnocení, které vám poskytne pojišťovna a mít tyto prostředky na cokoli, co se vám v důchodě bude hodit?

dscn0516

Jsou tři varianty, jak tyto benefity provést. Přispívá pouze zaměstnavatel, nebo zaměstnavatel i zaměstnanec jménem zaměstnavatele, a také každý zvlášť.

Právnická osoba a úspora 34 % sám sobě

Pokud čtete jako právnická osoba, vlastníte své s.r.o., tak i pro vás je zajímavé tento benefit využít sami pro sebe. Pokud splňujete podmínku toho, že se sami sebe zaměstnáváte. Tímto procesem byste nemuseli odvádět oněch 34 % z částky, kterou si uložíte na daný produkt.

Je to jednoduché a přínosné zejména v tom, že si můžete legálně vyvést z firmy své peníze. Již výše zmíněné, v letošním roce až 30 000 Kč a nově od roku 2017 až 50 000 Kč. Myslím, že toto není zanedbatelná částka a věřím, že chytří majitelé firem nakládají se svými výdělky efektivně.

img_0216

Na závěr

Je to dost obsáhlé témavěřím, že vám článek byl ku prospěchu a změně pohledu na tyto výhody. Pokud vás tato problematika zaujala, zajímá a víte, že by tomu byl nakloněn i váš zaměstnavatel, tak si sjednejte nezávislou schůzku na mých kontaktech, které najdete ZDE >>>

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře