Buďte připravení na hypotéky i refinancování

Kolo se rozjelo a jde to nějak moc rychle. Máte, nebo chcete hypotéku, či úvěr na bydlení? Připravte se na to, že to nepůjde tak hladce jako dřív.

Nevím, koho chce ČNB chránit, ale myslím, že více zadlužit. Pokud nemáte vlastní zdroje, tak do banky ani nechoďte. Týká se to i výše zástavy a k tomu se odvíjející úrokové sazby. Protože, pokud nemáte vlastní zdroje a to ve značné výši, tak na úvěr nedosáhnete.

Bez peněz do banky nelez

Možnost realizovat úvěr na bydlení bez vlastních zdrojů, byla pouze do 30.11.2016. Od té doby se změnilo mnohé, a to především nutností podílet se jednou desetinou vlastních zdrojů z požadované výše úvěru. Mohou být ve formě finančních prostředků, stavby, pozemku nebo stavebního spoření.

Dejte si pozor na pozemek, který chcete vložit do zástavy. Ještě pořád mají lidé v podvědomí, že pokud na pozemku vystaví základovou desku, tak bude pro banku hodnota vyšší. Není tomu tak, tato hodnota klesá. A to z důvodu daných dispozic, tudíž menšího zájmu u případného prodeje, kdyby se klient dostal do platební neschopnosti.

Pokud byste si chtěli zajistit vlastní zdroje stavebním spořením, tak těchto institucí je na trhu několik a ne každý nabízí dobré podmínky k následnému refinancování při předčasném splacení. Taky ne všichni chtějí k tomuto kroku své klienty pustit ke konkurenci. Je to ale především vysoká úroková sazba, která vám vysněný domov prodraží a ani po pětileté fixaci se nebude možno z tohoto závazku vyvázat. To z důvodu splacené výše LTV.

Spočítejte si, kolik to dělá

Dávejte si také pozor na překlenovací úvěry ze stavebního spoření, protože jsou velice drahé a nevýhodné. Každá banka má svůj produkt, který je něčím specifický a jsou tu i možnosti dopředného refinancování. Samozřejmě tak jako všude za určitých podmínek.

Některé banky to umí až 24 měsíců předem a počítejte i s možností, že budete opět dokládat příjmy. V případě, že zvolíte k refinancování proces 24 měsíců předem, tak se tato doba započítává do zafixovaného období. To znamená, že doba fixace začíná již datem podpisu nové smlouvy.

Nároky na LTV se každým týdnem mění a banky se přizpůsobují požadavkům kladených Českou Národní Bankou. Pokud si chcete zajistit co nejnižší úrokovou sazbu, je potřebné mýt minimálně jednu pětinu vlastních zdrojů z požadované výše úvěru.

Neplácejte se v tom sami

Pokud si s tím nevíte rady, napište mi na email: kkowolowska@gmail.com
Na této adrese si domluvíme nezávaznou a bezplatnou schůzku, kde najdeme k vašemu problému řešení.

Katka Kowolowská
Jsem finanční konzultant a nechci Vám prodávat produkty, ale předat své kvalitní služby. Být Vám na blízku, když to budete potřebovat. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře